Serce prawosławia w Polsce
ŚW. GÓRA GRABARKA
SERCE PRAWOSŁAWIA
Serce kościoła prawosławnego w Polsce. Znajduje się w Puszczy Mielnickiej wśród starych drzew.
SIERPIEŃ
Sierpień to miesiąc w którym wszyscy pielgrzymi spotykają się na Św. Górze Grabarce z okazji święta Przemienienia Pańskiego.
KRZYŻE
Krzyże pokutne przynoszone przez pielgrzymów co roku od 1710. Krzyże to symbol tego miejsca, Grabarka często zwana Górą Krzyży.
Magiczne miejsce na podlasiu
Św. Góra Grabarka to niezwykłe miejsce na mapie Podlasia, które jak narazie odwiedziliśmy samochodami, aby zaplanować wyprawę konną. Ludzie głoszą, że podczas epidemii dżumy w 1710 roku, pewien starzec z Siemiatycz miał objawienie. Z kilkoma osobami towarzyszącymi wybrał się na Grabarkę i zaniósł na Górę krzyż, obmył twarz oraz wypił wodę ze źródła i modlił się. Wtedy stał się cud i wszyscy wyzdrowieli. Wieść szybko rozniosła się po okolicy i od tej pory, do dnia dzisiejszego, ludzie przynoszą na nią własne krzyże z wypisanymi intencjami, które stały się symbolem tego miejsca. Miejsce jest najbardziej oblegane w sierpniu z okazji święta Przemienienia Pańskiego, gdzie pielgrzymi z całej Polski spotykają się na św. Górze Grabarce. Na wzgórzu tym, pomiędzy lasem krzyży znajduje się cerkiew p.w. Przemieniania Pańskiego oraz monaster św. Marty i Marii. Cerkiew zastąpiła kapliczkę wybudowaną w 1710 roku na cześć ocalenia ludzi z epidemii cholery. W 1990r. cerkiew spłonęła ocalały tylko dwie ikony oraz ewangeliarz. Remont cerkwi trwał 8 lat i został skończony w 1998 r. Jednak aby unikną podobnej sytuacji cerkiew została wymurowana i obłożona drewnem z zewnątrz oraz wewnątrz, aby przypominała starą cerkiew sprzed pożaru. Pielgrzymi co roku przynoszą wraz z modlitwą nowe krzyże. Mówi się, że jest ich blisko 10 tys. i większość jest udekorowana farbą, różańcem, wstążką lub inną dekoracją. U podnóża Góry znajduje się źródełko wody jest to te same źródło, które uzdrowiło starca z towarzyszami. Ludzie do dzisiaj przychodzą czerpać wodę ze źródełka.
Już niedługo wyruszymy tu konno
Podróż do magicznego miejsca na mapie Podlasia
Nasza podróż konna jest w pełni zaplanowana czekamy tylko na wyznaczenie terminu, kiedy moglibyśmy swobodnie zajechać na Św. Górę Grabarkę. Planowany termin to miesiąc lipiec lub wrzesień tego roku. Abyśmy mogli swobodnie porozmawiać z zakonnicami opiekującymi się tym miejscem musimy wybrać taki termin aby nie kolidował ze świetami prawosławnymi. W naszych planach jest przejechanie konno trasy na Św. Górę Grabarkę oraz zrobienie popasu blisko miejsca docelowego, tak aby moc przejść się pieszo oraz na spokojnie porozmawiać.