PRASTARA KRAINA ŻUBRA
PUSZCZA BIAŁOWIESKA
KRAINA ŻUBRA
Wizytówką Puszczy Białowieskiej jest żubr europejski, którego często nazywa się królem Puszczy.
PRASTARY LAS
Fauna Puszczy Białowieskiej należy do najliczniejszej i najbardziej zróżnicowanej w kraju w stosunku do zajmowanej powierzchni.
Dąb
Drzewo będące obok żubra wizytówką Puszczy Białowieskiej. Tu w Puszczy przyjmujące pokrój niespotykany w innych częściach Europy.
PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Puszcza Białowieska to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych wizytówek województwa podlaskiego. Jest to jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc naprawdę jest co podziwiać Nasza niesamowita podlaska dżungla to dom żubra, który swoją drogą jest symbolem całej polskiej przyrody. To właśnie w Białowieży populacja dziko żyjących żubrów jest największa, a co za tym idzie – prawdopodobieństwo ich spotkania jest równie wysokie. Prastara Puszcza jest domem wielu zwierzą oraz roślin spotkać tu również można (lub zobaczyć ślady) wilki, rysie, sóweczki, bobry, dziki, lisy, nornice, oraz całą masę innych ssaków, ptaków, gadów i owadów. Ogromną wartością puszczy jest również martwe drewno, które bardzo rzuca się w oczy podczas spacerów, jest wszechobecne. Martwe drzewo stanowi ostoję dla wielu gatunków grzybów. Mówi się, że w Puszczy występuje około 4000 gatunków grzybów, pełnią one niezmiernie ważną rolę ekosystemową wchodząc w mikoryzę z drzewami oraz rozkładając martwą materie organiczną.
Puszcza Białowieska to bardzo duży kompleks leśny, który ma 1500 km2 powierzchni na pograniczu Polski i Białorusi. Porównując z innymi obszarami leśnymi Polski i Europy, puszczański i reliktowy charakter lasów podkreśla znaczny udział drzewostanów ponad stuletnich naturalnego pochodzenia. Jedną z większych atrakcji jest podziwianie olbrzymich dębów, które często są określone jako pomniki przyrody. Puszcza Białowieska leży w dorzeczu Narwi i Bugu. W polskiej części Puszczy znajdują się trzy kompleksy sztucznych zbiorników wodnych: Topiło, Białowieża, Gnilec.
Przetarcie szlaku w Puszczy Białowieskiej
16 lipca po raz pierwszy oficjalnie konie mogły przejechać przez Puszczę Białowieską. Był to ogromny zaszczyt dla naszych koni, które mogły to zrobić jako pierwsze. Szlak zaczyna się w miejscowości Postołowo, a kończy w miejscowości Budy. Szlak przemierzyliśmy drugiego dnia naszego rajdu do Białowieży. Cała droga była bardzo dobrze oznakowana przez Nadleśnictwo Hajnówka. Podczas przemierzania trasy mieliśmy okazję podziwiać piękną florę Puszczy Białowieskiej. Niestety tego dnia nie spotkaliśmy na swojej drodze żubra, jednak mamy nadzieję zobaczyć go na kolejnych wyprawach. Trasa łącznie liczy około 30 kilometrów. Po dotarciu do miejscowości Budy odwiedziliśmy przyjazne miejsce Sioło Budy, gdzie dzięki uprzejmości właścicieli ośrodka mogliśmy zrobić dwu godzinny popas wraz z regionalnym obiadem. Jedliście kartacze ? Jest to jedna z potraw regionalnych na Podlasiu przypomina popularne pyzy z mięsem. Pogoda była piękna – bardzo słoneczna. Tego dnia dzięki temu, że cała trasa wiodła przez Puszcze i była zacieniona mogliśmy odpocząć od promieni słonecznych. Jeszcze nie raz odwiedzimy szlak w tym sezonie.