POLSKIE TOWARZYSTWO OCHRONY PTAKÓW W KALITNIKU

Koniki polskie do zadań specjalnych w służbie ptakom

SĄ WYJĄTKOWE

Polskie konie to wyjątkowe zwierzęta, znane ze swojej wytrzymałości i elegancji. 

TRADYCJA POLSKI

Są one ważną częścią polskiej kultury i tradycji.

SZARE MYSZKI

Większość koników polskich posiada umaszczenie myszate.

KALITNIK

CIsza i spokój

Kalitnik to niewielka wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Jest otoczona piękną Puszczą Knyszyńską oraz urokliwymi Torfowiskami Grodecko-Michałowskimi. Wiele osób odwiedzających tę malowniczą wieś zauważa, że jest ona rajem dla osób lubiących spokój i kontakt z naturą. Posiada kilka domów i obiektów rolniczych, a jednocześnie przylegają do niej trzy rezerwaty przyrody oferujące bardzo bogatą faunę i florę. Jednym z nich jest „Gorbacz”, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy, zwierzęta i rośliny. Kolejnym rezerwatem jest „Rabinówka”, którą cechuje charakterystyczny krajobraz torfowiskowy aż po cenne bagno zwierciadlane. Ostatnim, ale nie mniej ważnym rezerwatem jest „Jezioro Wiejki”, który przyciąga miłośników wody i wędkarzy.

A43A0040m1-puzcvqdeh8foozul5itayj1iafy77rjrppljvn7wi4
img_5966-scaled-qbft3139cfpa71yl9g2oo2dwa7axjm1otbzrnr35fk
A43A0676d-pve7p62ni0y2bbtvryoqbjlumffsugces45bfd7yv4
A43A0726d-pve7p394xiu7chxz8fgum2bgu9tp7d17rq6uzjc5ds

wspaniała wyprawa

Przeczytaj
niesamowitą historię

Każdy krok konia przybliżał nas do natury

W GŁĄB NATURY

Wyprawiliśmy się konno do Hodowli koników polskich w Kalitniku. Wyruszyliśmy wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca, aby uniknąć upału. Naszą podróż prowadziła Edycja – duża siwa klacz, która dowodzi całym stadem na wolnym wybiegu w Konnym Zakątku.

Z każdym krokiem czuliśmy, że jesteśmy coraz bliżej natury. Edycja jest bardzo odważna nie bała się prowadzić wyprawy. Kiedy zauważyła niebezpieczeństwo, nie wahając się stanęła na straży i ostrzegła nas.
W podróży uczestniczyły jeszcze dwie klacze: Hajnal oraz Laguna. Hajnal była nieco bardziej nieśmiała, ale szybko przyłączyła się do Edycji, gdy zobaczyła, że nic złego się nie dzieje. We trzy były bardzo dzielne pokonując trasę z Konnego Zakątka do miejscowości Kalitnik.
Przez całą drogę rozmawialiśmy o naszych konikach i o tym, jak bardzo je kochamy.

Po klikugodzinnej wyprawie dotarliśmy do Pana Romana Kalskiego, który ugościł nas kawą oraz wspaniałymi opowieściami o konikach polskich. Pan Kalski opowiedział nam o historii i znaczeniu koników polskich dla polskiej kultury.

Wiecie, że u nas w ośrodku też są koniki polskie? Mamy ich tylko kilka, a dokładnie cztery. Cieszymy się, że w Polsce są ludzie, którzy dbają o te piękne zwierzęta i chronią je przed wymarciem. Pan Roman opiekuje się ponad setką takich koników.

EDYCJA

HAJNAL

LAGUNA

KONIKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH
W służbie ptakom

Koniki Polskie w Kalitniku nie są przypadkowo, od roku 2000 pełnią zadnia ochronne i wspierają Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Zachowaniu siedlisk rzadkich gatunków. Kalitnik to miejsce dla niemal stu koni, które żyjąc w stanie półdzikim spełniają w projekcie ochronnym nietypowe zadanie… poprawę warunków lęgowych i zwiększenie zasobów pokarmowych wybranych gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak czajki, rycyki, dubelty i krwawodzioby. Jak dowiadujemy się na miejscu – koniki zimują w stacji, a na sezon wegetacyjny wywożone są na pastwiska w dolinie Narwi i Niecce Gródecko-Michałowskiej, gdzie zgryzając pastwiska pomagają kształtować siedliska ptaków siewkowych. Jest to element ochrony czynnej, czyli stosowania zabiegów ochronnych w celu zachowania siedlisk przyrodniczych.

poznaj koniki polskie

Konik polski, kultowy polski koń, to prawdziwy cud natury. Pochodzący od Tarpana, dzikiego gatunku konia występującego w Europie Wschodniej, Konik polski przetrwał próbę czasu, zachowując swoją wytrzymałą i odporną naturę. Te mocne koniowate, stojące na niewielkiej wysokości, znane są z charakterystycznego brunatnego ubarwienia, często z ciemnym paskiem na grzbiecie i znaczeniami na nogach przypominającymi zebrę. Konik polski, dostosowujący się do różnych terenów, rozwija się na bujnych łąkach i lasach swojej ojczyzny, prezentując swoją zwinność i wytrzymałość. Te łagodne olbrzymy podbiły serca wielu osób, służąc zarówno jako zwierzęta pracujące, jak i ukochani towarzysze. Dzięki niezachwianemu duchowi i przywiązaniu do ziemi, Konik polski pozostaje cenionym symbolem bogatego dziedzictwa jeździeckiego Polski.

Odtwórz wideo