Kraina Polodowcowa
Murawy W HAĆKACH
Obszar natura 2000
Pod koniec roku 2010 Murawy otrzymały plan zadań ochronnych, jako pierwszy w Polsce obszar Natura 2000.
Historia
Haćki były centrum osadniczym do dzisiaj zachował się cały system osad i grodzisk.Początki osadnictwa sięgają V wieku p.n.e.
PRZYRODA
Okolice wsi Haćki stanowią unikatowy obszar pod względem przyrodniczym – pagórki kemowe porośnięte murawami kserotermicznymi.
Murawy
polodowcowa kraina
Haćki to niewielka miejscowość położona 7 km od Bielska Podlaskiego. Wieś powstała w 1574 roku. Jednak w jej okolicach osadnictwo istniało już od ponad 2500 lat. Na terenie, który stanowi 157 ha jest zlokalizowane grodzisko oraz kurhan. Murawy w Haćkach to obszar ceniony przez wielu naukowców m.in. historyków, archeologów oraz przyrodników. Początki osadnictwa sięgają V wieku p.n.e. Haćki były wielkim centrum społecznym wczesnosłowiańskim, tu przenikały się rozmaite grupy etniczne i plemienne. Obszar ten obejmuje pozostałości grodu i czterech osiedli otwartych. Ponadto, w odległości ok. 1 km na południe od tej kotliny, w kierunku wsi Proniewicze, znajduje się kurhan, który jest ostatnim z istniejących tu niegdyś cmentarzysk. Archeolodzy odkryli, że człowiek użytkował te tereny już u schyłku epoki kamienia odnaleziono ceramikę, która potwierdza ten fakt.
Okolice wsi są wyjątkowe oraz unikatowe pod względem przyrodniczym – pagórki kemowe porośnięte murawami kserotermicznymi to piękny widok. Miejscowość otaczają pagórki, kotliny oraz inne formy terenu. Murawy obejmują ok. 157 ha i składają się z trzech części. Wiele gatunków zwierząt i roślin tu występujących są rzadkie lub chronione prawem polskim i unijnym. Dlatego obszar został objęty ochroną Natura 2000. Początek pagórkom kemowym dał rozpadający się lądolód 100 000 lat temu. Podczas rozpadu w szczelinach oraz zagłębieniach gromadził się substrat glebowy z którego powstały pagórki kemowe. Murawy kserotermiczne występują na wypukłych formach terenu, a w szczególności na pagórkach Zamok i Betłah oraz w uroczysku Kołyska. Murawy utrzymały się dzięki działalności człowieka w formie odlesienia, wypasów i koszenia.
Konno po kwiecistych murawach
Murawy w Haćkach są bardzo często odwiedzane przez nas konno, ponieważ dzieli nas tylko droga 4 km. Dlatego opowiemy ogólnie jak wyglądają nasze wyjazdy w tym kierunku. Murawy to ogromny obszar, który daje możliwości wyjazdów na 2 godziny lub na cały dzień, aby podziwiać piękno przyrody. Murawy oferują świetny trening dla konia i jeźdźca strome podjazdy oraz zjazdy, pagórki i kotliny to wspaniały trening. Na każdym wyjeździe robimy pamiątkowe zdjęcie przy grodzisku i obowiązkowo zjeżdżamy w dół kołyski po czym galopem wydostajemy się na sam jej szczyt. Na każdym rajdzie mamy popas na terenie samych muraw w wiacie z ciekawymi opowieściami na temat historii tego miejsca. Najpiękniej jest w maju i w czerwcu, kiedy widać, jak przyroda budzi się do życia, a obszar pokrywa się mnóstwem kolorowych kwiatów.